Kratom je legální návyková látka i v roce 2025

Zákonem č. 321/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, který je účinný od 1. 1. 2025 nebyl kratom zařazen na seznam zakázaných návykových látek. To ale neznamená, že kratom a některé kanabinoidy, které mají být v současné době zařazeny na seznam psychomodulačních látek[1] nebo na seznam psychoaktivních látek,[2] se časem nedostanou na seznam zakázaných návykových látek podle toho, jak dopadnou výsledky odborného hodnocení expertů.

Podle novely zákona o návykových látkách společnost přistupuje ke kratomu stejně jako k alkoholu a tabáku. Prodej všech psychomodulačních látek je zakázán všem osobám mladším 18 let. Dětem do 18 let je zakázáno poskytnout jakýmkoliv způsobem (prodejem, darováním, podáním, směnou apod.) kratom. Z tohoto důvodu jsou prováděna opatření, aby děti neměly ke kratomu přístup. Při online prodeji je požadována identita osoby (např. bankovní), doručení kratomu je pouze do vlastních rukou, jsou zakázány prodejní automaty, obec má možnost zakázat prodej kratomu v blízkosti školy.

V případě výskytu kratomu ve škole, školy mohou postupovat stejně jako v případech výskytu jiné návykové látky ve škole.[3] To znamená přivolání policisty nebo strážníka obecní policie do školy při důvodném podezření požití návykové látky žákem. Poté je žák vyzván policistou nebo strážníkem k orientačnímu vyšetření na přítomnost návykové látky. K tomuto úkonu není třeba přítomnost zákonných zástupců žáka (u nezletilých žáků) nebo jejich souhlas s provedením úkonu.[4]

Pokud se žák nepodrobí orientačnímu vyšetření na přítomnost návykové látky (neuposlechne výzvu)[5] a odmítne také odborné lékařské vyšetření, zpravidla spojené s odběrem krve, hledí se na něj, jako by požil návykovou látku.[6] O odborném lékařském vyšetření žáka je třeba informovat zákonné zástupce[7] a v případě jejich nepřítomnosti je třeba, aby byl u úkonu se žákem pracovník OSPOD, který bude hájit práva nezletilého žáka. Doporučuji školám upozornit žáky na nový právní stav v oblasti kratomu a nových kanabinoidů.

Aktualizováno 21. ledna 2025


[1] Vláda seznam nezveřejnila, takže seznam psychomodulačních látek (Hlava VII. Zák. o návykových látkách) dosud neexistuje (kde patří např. kratom).

[2] Psychoaktivní látky (např. HHC) byly zveřejněny v nařízení vlády č. 11/2025 Sb. o seznamu psychoaktivních látek účinnost od 17. 1. 2025

[3] Kniha Policie ve škole, www.policieveskole.cz

[4] Webinář pro ředitele „Rodiče, váš souhlas nikdy nepotřebujeme“, www.policieveskole.cz

[5] Nemůže být k úkonu, jakkoliv donucován (pro policii je žák v postavení osoby poškozené, oběti a pachatel je ten, kdo zakázanou látky dítěti poskytnul).

[6] Kázeňská opatření školy je pak možno uložit.

[7] Odběr krve je považován obecně za výrazný zásah do osobnostních práv.

.


"Jsem plukovník ve výslužbě s 28letou praxí a svou aktivní kariéru jsem věnoval trestné činnosti mládeže jako kriminalista, vyšetřovatel a lektor na policejní škole. Ve svých knihách Policie ve škole a Policie a moje dítě se zabývám právy a povinnostmi dětí, mladistvých, jejich zákonných zástupců a škol jako institucí v případě jednání s Policií ČR. Přednáškami chci vyjít vstříc především samotným mladým lidem, aby věděli, co jim reálně hrozí a do čeho se určitě nepouštět."

Stáhněte si ebook ZDARMA 

Příručka Práva oběti v kostce (2. vyd.) je určena zejména žákům a studentům, kteří se stali obětí šikany. Příručka je vhodná pro preventisty, kteří díky ní budou schopni lépe pomáhat a radit žákům, kteří se stanou obětí trestného činu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.