Zákonem č. 77/2025 Sb. dochází ke změně zákona č. 349/1999 Sb., o Veřejném ochránci práv. Zákon je účinný od 1. 7. 2025.
Novelou se vedle dosavadní funkce veřejného ochránce práv vytváří další funkce ochránce práv dětí. V podstatě ochránce práv dětí vykonává stejnou činnost jako veřejný ochránce práv se zaměřením na děti.
§ 1a odst. 2 zák. č. 349/1999 Sb.:
Ochránce práv dětí:
a) plní úkoly v oblasti ochrany práv dítě vyplývajících z Úmluvy o právech dítěte a dalších mezinárodních smluv a
b) působí k ochraně před jednáním orgánů veřejné moci uvedených v tomto zákoně, pokud je v rozporu s právem, jakož i před jejich nečinností v případech, kdy může být na svých právech dotčeno dítě.
Zákonem č. 78/2025 Sb. dochází ke změně občanského zákoníku a dalších zákonů v souvislosti s potíráním domácího násilí. Zákon je účinný od 1. 7. 2025.
1. Občanský zákoník (zák. č. 89/2012 Sb.)
Nejdůležitější změnou v občanském zákoníku je definice domácího násilí. Co je to domácí násilí, nebylo dosud v občanském zákoníku definováno. Stejně tak je definováno, kdo může být obětí domácího násilí.
§ 3021 odst. 1 občanského zákoníku:
Domácím násilím se rozumí násilné jednání vůči oběti v jakékoli formě, při kterém zpravidla dochází ke zneužívání moci nebo nerovného postavení a kterým:
a) bylo nebo mělo být neoprávněně zasaženo do její tělesné integrity,
b) bylo nebo mělo být neoprávněně opakovaně nebo vážně zasaženo do její duševní integrity, svobody nebo důstojnosti, zejména v intimní oblasti, do její vážnosti, cti nebo soukromí nebo
c) byla vážně ohrožena nebo narušena její schopnost uspokojovat své základní potřeby nebo základní potřeby členů společné domácnosti.
§ 3021 odst. 2 občanského zákoníku:
Obětí domácího násilí může být
a) osoba, která s osobou dopouštějící se domácího násilí žije nebo žila ve společné domácnosti, nebo osoba, jejíž domácnost osoba dopouštějící se domácího násilí opakovaně a dlouhodobě navštěvuje,
b) osoba blízká nebo ten, kdo jí dříve byl, nebo rodič společného dítěte nebo ten, kdo s osobou dopouštějící se domácího násilí vykonává rodičovskou odpovědnost.
2. Zákon o sociálně právní ochraně dětí (zák. č. 359/1999 Sb.)
Nejdůležitější změnou v tomto zákoně je nová povinnost obecního úřadu s rozšířenou působností informovat dítě jako oběť trestného činu o jeho právech.
§ 10 odst. 3 písm. f) zák. č. 359/1999 Sb.:
Obecní úřad obce s rozšířenou působností je povinen srozumitelně informovat dítě uvedené v § 6 o jeho právech jakožto poškozeného v trestním řízení, zejména o právu na ustanovení zmocněnce a právu na náhradu škody a nemajetkové újmy.
V § 6 zákona jsou uvedeny příklady, kdy dítě vyžaduje sociálně právní ochranu. Tento výčet v zákoně není konečný a pokud obecní úřad s rozšířenou působností shledá, že dítě vyžaduje sociálně právní ochranu v případech, které nejsou uvedeny v zákoně, tuto sociálně právní ochranu poskytne obecní úřad také.
Základní práva dětí jako obětí trestných činů a osob poškozených v trestním řízení jsou dostupné na stránkách www.policieveskole.cz zdarma ke stažení: e-publikace Práva oběti v kostce, 2. vydání, 2024; ISBN 978-80-908451-5-2, s. 48.
3. Zákon o Policii ČR (zák. č. 273/2008 Sb.)
Nejdůležitější změnou je prodloužení doby vykázání násilnické osoby z domu nebo bytu z dosavadních 10 dnů na 14 dnů (§ 44 odst. 2).
4. Zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (zák. č. 250/2016 Sb.)
Nejdůležitější změnou je institut důvěrníka. Trestní řád zná v trestním řízení institut důvěrníka. Nově se v přestupkovém řízení zavádí právo poškozené osoby zvolit si důvěrníka. V řízení o přestupcích dosud důvěrník scházel.
§ 71 odst. 2 zák. č. 250/2016 Sb.:
Osoba přímo postižená spácháním přestupku má právo na doprovod důvěrníkem. Důvěrníkem může být kterákoli plně svéprávná fyzická osoba, kterou si osoba přímo postižená přestupkem zvolí. Důvěrník poskytuje osobě přímo postižené spácháním přestupku potřebnou, zejména psychickou, pomoc. Důvěrník nemůže zasahovat do průběhu úkonu a řízení.
Stáhněte si ebook ZDARMA
Příručka Práva oběti v kostce (2. vyd.) je určena zejména žákům a studentům, kteří se stali obětí šikany. Příručka je vhodná pro preventisty, kteří díky ní budou schopni lépe pomáhat a radit žákům, kteří se stanou obětí trestného činu.