Posílení práva dětského pachatele mladšího 15 let

Přijetím zákona č. 165/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže došlo k výraznému posílení práva dítěte mladšího 15 let v postavení osoby podezřelé při jednání s Policií ČR. Do zákona o soudnictví ve věcech mládeže bylo vloženo nové ustanovení o povinném právním zastoupení, které má účinnost od 1. července 2024.

Pokud Policie ČR přijede šetřit trestnou činnost do školy, může požadovat vysvětlení od všech zainteresovaných žáků do případu. To znamená, že může vyslýchat svědky a poškozené žáky. Pokud by si chtěla policie „promluvit“ s pachatelem, osobou podezřelou, která nedovršila věku 15 let, má situaci zkomplikovanou. Od 1. července 2024 musí být dítě mladší 15 let zastoupeno právním zástupcem již od okamžiku, kdy podává vysvětlení jako dítě, u něhož se zjišťuje a objasňuje, zda spáchalo čin jinak trestný.[1] Právním zástupcem dítěte mladšího patnácti let může být pouze advokát.[2]

Z uvedeného vyplývá, že pravděpodobně policie nebude provádět s pachatelem mladším 15 let výslech ve škole a provede úkon na služebně policie spolu s advokátem žáka. Je prakticky nemožné, aby policie přijela do školy s advokátem žáka na počátku šetření, kdy ještě není zřejmé, kolik se na šikaně podílelo žáků, kolik je agresorů, kdy každý z pachatelů má právo na svého advokáta. Vyloučit tuto možnost ale zcela nelze. Může se stát, že pachatel těžce zraní svého spolužáka a policie bude vědět, že bude vyslýchat „skutečného“ (ne pouze domnělého podezřelého) pachatele. V tomto případě by teoreticky mohlo proběhnout podání vysvětlení žáka mladšího 15 let za účasti jeho advokáta ve škole nebo školském zařízení.

Povinné právní zastoupení osoby mladší 15 let, která je osobou podezřelou, se vykonává také u neodkladných a neopakovatelných úkonech podle trestního řádu. To znamená, že advokát má právo být u ohledání místa činu, u výslechu svědků jako neodkladného úkonu, u domovní prohlídky apod. Existuje pouze jediná výjimka, kdy může policie provést podání vysvětlení s podezřelým žákem bez jeho advokáta. Je to v případě, kdy úkon nelze odložit a vyrozumění právního zástupce o něm zajistit. Obě podmínky musejí být splněny současně.

Proto by pedagogové měli vědět, že pokud Policie ČR bude šetřit ve škole protiprávní činnost a nevyslechne podezřelého žáka mladšího 15 let, má k tomu jistě své důvody.


[1] § 89a odst. 1 zák. č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže

[2] § 89f odst. 1 zák. č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže

"Jsem plukovník ve výslužbě s 28letou praxí a svou aktivní kariéru jsem věnoval trestné činnosti mládeže jako kriminalista, vyšetřovatel a lektor na policejní škole. Ve svých knihách Policie ve škole a Policie a moje dítě se zabývám právy a povinnostmi dětí, mladistvých, jejich zákonných zástupců a škol jako institucí v případě jednání s Policií ČR. Přednáškami chci vyjít vstříc především samotným mladým lidem, aby věděli, co jim reálně hrozí a do čeho se určitě nepouštět."

Stáhněte si ebook ZDARMA 

Příručka Práva oběti v kostce je určena zejména žákům a studentům, kteří se stali obětí šikany. Příručka je vhodná pro preventisty, kteří díky ní budou schopni lépe pomáhat a radit žákům, kteří se stanou obětí trestného činu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.