Vánoční večírky na pracovišti vždy bez alkoholu

Pamatuji doby, kdy po úspěšné realizaci (zadržení nebezpečných pachatelů, odhalení varny na drogy, domovní prohlídka) se slavilo s kolegy na pracovišti po pracovní době. Byl to důvod konečně se pořádně najíst, neboť při mnohahodinové akci (i vícedenní) nebyl čas na jídlo. Vzpomínám si, jak jsem jednou jel pro jídlo do restaurace Avion v Kroměříži pro zadrženého pachatele v policejní cele, který měl po určité době nárok na teplý oběd. Teprve, když jsem kupoval oběd pro pachatele z erárních peněz, tak jsem si uvědomil, že jsem také dlouho nejedl a koupil jsem si jídlo i pro sebe. Samozřejmě za své peníze. Takovéto oslavy se nikdy neobešly bez alkoholu. To bylo ještě v dávných dobách, v devadesátkách.

V současné době je zákonem[1] zakázáno jakékoliv požívání alkoholu na pracovišti zaměstnavatele. Zákon nerozlišuje, zda je zakázáno požívat alkohol v pracovní nebo mimopracovní dobu.[2]

Z médií jsem se dozvěděl, že ministerstvo práce a sociálních věcí pořádalo vánoční večírek, oslavu, jako poděkování svým zaměstnancům. O tom, zda oslavu bylo vhodné pořádat, nechám na čtenáři. Chci věřit, že na ministerstvu zaměstnanci nepožívali na večírku žádný alkoholický nápoj. Vycházím ze článků uveřejněných v médiích, ze kterých by se dalo odvodit, že nějaký alkohol se mohl na pracovišti objevit.[3] Komentáře: „v sídle ministerstva se pařilo ještě kolem půlnoci“, „na místě se tančilo ještě před půlnocí“, „ministerstvo práce a sociálních věcí mělo bujarý vánoční večírek“, „v budově byla zábava v plném proudu“. Já věřím, že pan ministr Jurečka a jeho podřízení na ministerstvu dohlédli, aby se alkohol na pracovišti při oslavě nevyskytoval a nikdo ze zaměstnanců alkohol nepožíval.

Zákaz požívání alkoholu nebo jiné návykové látky platí i ve školách po celou denní i noční dobu. Tento zákaz nelze obejít ani „mimořádným povolením“ od vedení školy požívat alkohol na pracovišti zaměstnanci školy mimo pracovní dobu. Takový postup není možný a byl by nezákonný.

[1] § 106 odst. 4 písm. e) zákoníku práce

[2] Existují výjimky a zjednodušeně řečeno: a) pro povolání v náročných mikroklimatických podmínkách (slévači, skláři…) a to pouze požívání piva se sníženým obsahem alkoholu, b) vysoké manažerské pozice při obchodních jednáních (přípitky…)

[3] https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/769023/vecirek-misto-piety-na-jureckove-ministerstvu-se-slavilo-v-den-strelby-na-univerzite.html