Nikotin není tabák

Od 23. března 2023 je účinný zákon č. 59/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, kdy se nikotin zařadil na seznam návykových látek. Dealeři mají a budou vždy mít „náskok“ před zákonem.

Zákonodárci reagovali na oblíbený prodej nikotinových sáčků, které prodejce nebo provozovatel prodejny poskytoval komukoliv bez ověření věku osoby. O škodlivosti nikotinových sáčků není pochyb vzhledem k možné závislosti mládeže na užívání nikotinu. I když samozřejmě nikotin je obsažen v tabáku, bylo třeba nikotin speciálně označit v zákoně jako návykovou látku.[1]

Nikotinový sáček bez obsahu tabáku je definován v zákoně jako výrobek bez tabáku obsahující nikotin pro orální užití.

Znovu upozorňuji školy na můj příspěvek „Úprava problematiky návykových látek ve školních řádech“ z listopadu 2021, ve kterém jsem tehdy doporučoval školám a školským zařízením, aby používali ve školních řádech jednotnou terminologii „návyková látka“.

Pokud bude ve školním řádu uvedeno, že se žákům do školy zakazuje vnášet, prodávat, podávat, anebo zde užívat návykové látky anebo takové látky, které napodobují tvar, vzhled návykových látek anebo evokují jejich chuť, pak text bude v souladu s „protikuřáckým zákonem“ a škola se vyvaruje úpravy školního řádu v reakci na zavádění dalších a dalších „škodlivých“ novinek ve společnosti, včetně již zmiňovaných nikotinových sáčků.


[1] § 2 písm. a) zák. č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek

"Jsem plukovník ve výslužbě s 28letou praxí a svou aktivní kariéru jsem věnoval trestné činnosti mládeže jako kriminalista, vyšetřovatel a lektor na policejní škole. Ve svých knihách Policie ve škole a Policie a moje dítě se zabývám právy a povinnostmi dětí, mladistvých, jejich zákonných zástupců a škol jako institucí v případě jednání s Policií ČR. Přednáškami chci vyjít vstříc především samotným mladým lidem, aby věděli, co jim reálně hrozí a do čeho se určitě nepouštět."

Stáhněte si ebook ZDARMA 

Příručka Práva oběti v kostce je určena zejména žákům a studentům, kteří se stali obětí šikany. Příručka je vhodná pro preventisty, kteří díky ní budou schopni lépe pomáhat a radit žákům, kteří se stanou obětí trestného činu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.