K napsání příspěvku mě inspiroval dotaz z OSPOD, zda jsou a v jaké formě zpracována pro policii kritéria či pravidla, pro realizaci podání vysvětlení dítěte v pozici oběti/svědka ve speciální výslechové místnosti. V praxi se pracovníci OSPOD setkávají se situací, že přestože je speciální výslechová místnost dostupná i v místě spáchané trestné činnosti/bydliště dítěte, je dítě vyslýcháno v místě policejního orgánu a mimo danou speciální výslechovou místnost.
Speciální výslechová místnost (SVM) netraumatizuje vyslýchané dítě tím, že se jedná o velmi příjemné prostředí pro dítě, něco jako útulný obývací pokoj s hracím koutkem, prakticky v místnosti postačí pouze jedna osoba v civilním oblečení (kriminalista nebo vyšetřovatel). Ostatní zainteresované osoby, např. soudce, státní zástupce, znalec psycholog, kriminalistický technik apod. sedí v technické místnosti, kde se výslech zaznamenává, a mohou mít dotazy přes interkom prostřednictvím vyslýchajícího. SVM slouží k zamezení sekundární viktimizace oběti.
Povinností policie je tyto místnosti využívat a pouze v mimořádných případech, kdy nelze dítě/oběť vyslechnout ve SVM, může být proveden výslech na služebně policie.[1]
Policie ČR se ve své práci postupuje podle trestního řádu a zákona o obětech trestných činů. Jestliže dítě/oběť má právo být vyslýcháno ve SVM, je povinností policie toto dodržet,[2] aby dítě nebylo sekundárně traumatizováno. Někdy sekundární viktimizace (výslech dítěte, vyšetření ve zdravotnickém zařízení…) může být pro dětskou oběť více traumatizující, než samotný skutek (dítě si při něm neuvědomovalo, co s ním sexuální pachatel provádí, o co mu jde…).
Pokud policie velmi často vyslýchá dětskou oběť na služebnách policie, i když by mělo provádět výslechy dětských obětí ve SVM, navrhuji následující postupy:
Srdečně apeluji a prosím pedagogy a pracovníky OSPOD, aby dohlédli na dodržování práv dětského svědka a řádné poučení oběti ze strany policie. Školám a OSPOD doporučuji stáhnout si zdarma e-knihu Práva oběti v kostce a doporučuji knihu Policie a moje dítě, která byla primárně určena pro zákonné zástupce dětí, ale kniha bude užitečná pro získání přehledu práv dětí v různém procesním postavení i pro pedagogy, zejména výchovné poradce a metodiky prevence a také pro pracovníky OSPOD.
[1] § 20 odst. 2 zák. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů
[2] tamtéž
[3] podle zdravotního stavu a pokud přežila
Stáhněte si ebook ZDARMA
Příručka Práva oběti v kostce (2. vyd.) je určena zejména žákům a studentům, kteří se stali obětí šikany. Příručka je vhodná pro preventisty, kteří díky ní budou schopni lépe pomáhat a radit žákům, kteří se stanou obětí trestného činu.